Życie bez tajemnic

Festiwal w Cannes 2013, wszyscy zastanawiają się do kogo trafi Złota Palma. Już po chwili wiemy, że wielkim zwycięzcą jest ,, Życie Adeli” w reżyserii Abdellatifa Kechiche’a. Reżyser stał się przez to jednym z najgorętszych twórców współczesnego kina. Nie mam tu na myśli tylko prestiżowej nagrody, ale kontrowersje jaką wzbudziło jego dzieło.

,, Życie Adeli” to romantyczny,gorący melodramat o młodzieńczej miłości nastolatki,która jest dopiero na etapie odkrywania swojej seksualności,kieruje się zmysłami i potrafi kochać bezgranicznie. Bohaterką jest Adele ( w tej roli debiutantka Adele Exarchopoulos), którą poznajemy w trakcie uczęszczania do liceum i mamy możliwość obserwować 10 lat z jej życia. Na początku widzimy jej pierwsze przygody erotyczne z kolegą z klasy i odkrycie własnej orientacji seksualnej.

Większość filmu to jednak opowieść o wielkiej i bezgranicznej miłości bohaterki do nieco starszej od niej studentki, malarki Emmy ( Lea Seydoux). Jej życie w tym momencie zostaje przewrócone do góry nogami. Oglądamy z bliska intymny, uczuciowy i duchowy świat Adele,mamy czas żeby zobaczyć to wszystko,bo film trwa ponad 3 godziny.

Kamera towarzyszy jej wszędzie i w każdym momencie. Pokazane jest dosłownie wszystko. Niesamowite zbliżenia na twarze bohaterek, pokazują,że nie trzeba nic mówić,żeby świetnie zagrać, obie aktorki opanowały do perfekcji granie mimiką twarzy.

Fabuła filmu może nie wydawać się porywająca, jednak reżyser pokazuje życie dziewczyny,która ma wybór,może robić i kochać kogo chce. Autor podkreśla, że można kochać człowieka niezależnie od płci, a liczy się tylko jego osobowość.

I wreszcie scena seksu, która wzbudziła tyle dyskusji. Jest naprawdę długa. Wydawałoby się,że w pewnym momencie to już koniec, ale ciągnie się ona dalej i dalej. Ze wszystkimi szczegółami, z każdym elementem,który jest widoczny dla widza. Nie jest to scena wyuzdana, wygląda na szczerą i prawdziwą. To akt miłości dwóch zakochanych w sobie osób.

Piękne zdjęcia, przyjemna muzyka,fabuła w swej prostocie ciekawa i intrygująca, wspaniała gra aktorska. Adele Exarchopoulos była tak naturalna na ekranie, że reżyser postanowił zostawić imię aktorki,chociaż miało ono brzmieć inaczej. Lea Seydoux genialnie współgrała ze swoją partnerką na ekranie. Pokazała postać prawdziwą, szczerą i interesującą. Wydawało się, że ktoś towarzyszy z ukrytą kamerą tym dwóm dziewczynom, że jest to film o nich, o ich życiu, tak codziennym i tak prawdziwym.

Trzygodzinna doskonała filmowa ekranizacja, która ze względu na mistrzostwo detalu, grę aktorską zasługuje na każdą nagrodę.

Autor

Martyna Kałuża

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.