A TY, CO ZROBISZ SZESNASTEGO LISTOPADA?

Przygotowanie do wyborów

źródło: www.csjet.pl

 

Mam nudności. Mam nudności, gdy patrzę na Agnieszkę Rupniewską. Dotychczas to nazwisko nic mi nie mówiło. Ale dziś mówi samo przez się. Wyborczy plakat głosi, że to kandydatka SLD do sejmiku województwa śląskiego. Ale co ciekawe owa kandydatka proponuje SEKS za głos. Hmm, niezły targ. W dodatku śmiało stwierdza, że to działanie na rzecz województwa śląskiego. Tak, to bardzo ciekawe. Co poniektórzy to się pewnie nawet zastanowią. Pytanie: czy za seks ugra ciepłą posadę w urzędzie? Być może, bo chociaż uczciwie oferuje to, co jest w stanie dać. W przeciwieństwie do innych kandydatów. Tak na przykład kandydat na burmistrza w moim rodzinnym miasteczku. On nie ma nic do zaoferowania. I wcale się tego nie wstydzi. Wręcz przeciwnie. Dumnie i odważnie głosi, że „nowy burmistrz to nowa jakość”. Ja widzę jedynie… niską jakość.

Takie przykłady można mnożyć. Są w województwie śląskim i podlaskim, na wschodzie i na zachodzie i w centrum również. Robi mi się niedobrze, gdy patrzę na te wyborcze plakaty. Ci, którzy już są w posiadaniu władzy chcą ją zatrzymać na następne lata. Ci, którzy jej nie mają- chcą ją zdobyć. I wreszcie ci, którzy tylko częściowo ją posiadają- chcą poszerzyć jej zasięg. Wszyscy chcą jednego- władzy. I spora część z nich nie wie tak naprawdę co powinno się z nią wiązać. Albo wie ale wcale się z tym nie liczy. Chcą tylko czerpać z głębokiego źródła przywilejów i dostatku. Służbowe laptopy, tablety, telefony, znajomości, kontakty. Życie znacznie przyjemniejsze, takie… na poziomie. O którym zwykli zjadacze chleba mogą co najwyżej pomarzyć w najśmielszych snach. I ci ludzie, którzy w swoich rękach mają Polskę i 36 milionów jej obywateli nie zdają sobie sprawy jak duże przyjęli na siebie zobowiązanie.

Nam- obywatelom stale powtarza się, że wybory samorządowe są najważniejszymi wyborami. To jak będzie wyglądało nasze codzienne życie ma w znacznej mierze zależeć od tego, kogo wybierzemy na burmistrza, wójta czy radnego. My- obywatele wiemy jak ważne to są wybory. Problem tkwi w tym, że nie wiedzą tego sami zainteresowani- kandydaci.

Oni ślepo dążą do zdobycia władzy. Każdy chce coś zmieniać, naprawiać, nadawać jakość i kształtować na nowo. Nie znudziło się jeszcze powtarzanie tych haseł nawet tym, którzy w lokalnej polityce są od kilkudziesięciu lat.

A wszystkim- i wyborcom i kandydatom potrzeba powietrza. Oddechu świeżości. Wymiany elit. Dojścia do głosu młodych, może jeszcze naiwnych, ale dzięki temu szczerych ludzi. Tego potrzebuje Polska i tego potrzebują Polacy. Mądrych, wykształconych władz, które za cel stawiają sobie dbałość o nasze wspólne dobro- Polskę. Ale dopóki w naszych lokalnych urzędach będziemy od lat spotykać te same- niekoniecznie szanowane- twarze dopóty nadzieja na większe zmiany będzie obłudą i czystą naiwnością.

Szesnastego listopada nie może być dla nas jedynie kolejną wolną niedzielą. To dzień obywatelskiej powinności. Tego dnia, raz na cztery lata jesteśmy zobowiązani stanąć przy urnie wyborczej i uczciwie oddać swój głos. Głos, który następnie będzie decydował- można powiedzieć prawie o wszystkim co nas otacza. O tym czy będą odśnieżone ulice, wywiezione śmieci, zbudowany plac zabaw czy podjazdy do klatki schodowej dla niepełnosprawnych. O tym będą decydować nasi lokalni przywódcy, którym powierzymy władzę. Szesnastego listopada jest dniem, w którym śmiało możemy powiedzieć „stop” tym, którzy łakną tylko władzy, a dać zielone światło tym, którzy chcą pójść o krok dalej, ale w zupełnie inną stronę.

Anna Bocian

 

Zobacz więcej

Marcin Superczyński

Marcin Superczyński

Przez kilkanaście lat dziennikarz Polskiego Radia Lublin. Autor audycji publicystycznych i informacyjnych. Współpracował z wieloma rozgłośniami w kraju i zagranicą. Wykładowca przedmiotów dziennikarskich w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Interesuje się problematyką stosunków międzynarodowych, szczególnie relacjami polsko-ukraińskimi oraz historią Kościoła prawosławnego na Lubelszczyźnie.

Comment (1) Write a comment

Dodaj komentarz