Wywiad z tegoroczną absolwentką Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej mgr Barbarą Mazurek

Dobra praca jest marzeniem każdego studenta. Czy po naszych studiach łatwo ją znaleźć? Na ten temat rozmawialiśmy z jedną z naszych absolwentek. Okazją był jubileusz IDiKS oraz Studium Podyplomowego.

Co ci dało studiowanie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej?

Z większą odwagą wychodziłam do ludzi. Nauczyłam się samodzielnego wychodzenia z inicjatywą. Podczas studiowania musiałam obracać się w różnych kręgach społecznych. Uważam, że to było dobre doświadczenie, bo w życiu dorosłym również jesteśmy stawiani w różnych nowych środowiskach, sytuacjach i wtedy łatwiej się nam odnaleźć.

Co było najbardziej wartościowe w okresie studiowania na Kul-u?

Praktyki, doświadczenie zdobyte poza uczelnią. Ja swoje praktyki odbyłam w  lokalnym radiu w Zamościu. Uważam, że to czego tam się nauczyłam pozwoliło mi rozwinąć się. Media lokalne stwarzają duże możliwości, bo pracujący tam  ludzie dopuszczają praktykantów do swojej pracy i poświęcają im swój czas i uwagę.

Czy studia dały ci coś poza wiedzą?

Przede wszystkim spotkania ze sławnymi ludźmi. Podczas mojej działalności w Kole Naukowym Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej spotkałam wielu ciekawych ludzi. Co więcej widać było, że goście chcieli  się z nami podzielić swoim doświadczeniem. Dali się oni poznać jako zwyczajni ludzie. Musze zaznaczyć, że na studiach brakowało mi praktycznych rzeczy. Chciałbym, żeby było więcej warsztatów, zajęć na których mogłabym pracować nad technika pisania tekstów.

Temat ostatniej sesji naukowej na Wydziale DIKS brzmiał „Czy dziennikarstwa można nauczyć?” Czy uważasz że kadra pracująca w Instytucie DIKS w dostatecznie dobry sposób przygotowała cię do wykonywania zawodu?

Dla mnie ważne były przedmioty, które mówiły wprost o mediach. Jednym osobom jest łatwiej odnaleźć się w zawodzie dziennikarza, bo mają do tego predyspozycje, są odważniejsi, bardziej wygadani a drudzy wypracowują to. Podczas praktyk znałam kobietę, która wydawała się spokojna, ale bardzo dobrze radziła sobie w pracy. Wszystkiego można się nauczyć. Nie znaczy to, że zawód dziennikarza jest dla każdego, ale przez wytrwałą pracę można dużo osiągnąć.

Co chciałabyś robić po skończeniu studiów?

Obecnie nie szukam pracy w dziennikarstwie. Tę decyzję podjęłam  już podczas piątego roku studiów.  Chciałabym prowadzić bardziej ustabilizowany tryb życia. Myślałam nad tym, żeby się przekwalifikować na administrację. Lubię pracę w papierach. Szukam czegoś stabilnego. Gdyby była okazja dorobienia w mediach, wtedy byłabym zainteresowana tą propozycją.

Jak widzisz perspektywy na przyszłość po skończeniu jednego z najlepszych kierunków na Lubelszczyźnie?

Cieszyłam się, że skończyłam Kul. Między wykładowcami a studentami panowały relacje partnerskie. Mieliśmy bardzo fajną kobietę w dziekanacie, zawsze pomogła kiedy była taka potrzeba. Jednak nie podobało mi się to, że przenieśli nas na Majdanek. W ogóle nie czułam, że studiowałam. Wszędzie daleko, nie było gdzie wyjść ze znajomymi. Mam żal, za to, że czas studiów wyglądał właśnie tak, gdybyśmy byli na głównym Kul-u na pewno byłoby lepiej.

Jak uważasz, co może ci pomóc aby połączyć swoje pasje i znaleźć wymarzoną pracę?

Działalność w kole naukowym, Duszpasterstwie Akademickim oraz wszelkie inne aktywności. Sam fakt, że się gdzieś działało. Teraz pracodawca jak spojrzy na twoje CV to zobaczy, że chciałaś czegoś więcej i pomyśli jesteś kreatywna, masz ambicje więc warto cię zatrudnić. W życiu dorosłym często trzeba pracować z obcymi ludźmi. Wszelkie aktywności w czasie studiów pomagają odnaleźć się w pracy. W najbliższym czasie zobaczę jak będzie. Chciałabym rozpocząć doktorat. Z mediami chciałabym pracować jako badacz, osoba która interesuje się zjawiskami, które tam zachodzą. To moje zainteresowanie. Lubię dowiadywać się o nowych kanałach informacyjnych.

Jakich rad możesz udzielić swoim młodszym kolegom studiującym DIKS? Na co powinni zwrócić największą uwagę?

Kto chce pracować w zawodzie niech nie boi się naciągać studia, by załapać się w redakcji. Nie bać się udzielać, dawać coś więcej. Jeśli cię coś interesuje, działaj w tym kierunku. Praktyki mogą dużo dać, niech studenci zaangażują się w to, co ich interesuje. Praca na uczelni jest ważna, ale to czego można nauczyć się praktycznie, jest bezcenne.

Dziękuję za przeprowadzony wywiad.
Anna Sabat

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.