Wielkie serce WOŚP

wośp1

wielu ludzi okazało serce, angażując się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

„Na Ratunek” to hasło tegorocznego 22 finału WOŚP, który odbył się 12 stycznia. Łączną kwotę, która ponad 35 mln zł, planuje się przeznaczyć na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

W ostatnią niedzielę 12 stycznia 2014 r. odbył się 22 Finał WOŚP. Pieniądze zebrano na sprzęt dla dziecięcych oddziałów medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych. Początki fundacji sięgają do 1993r. Wówczas Jurek Owsiak prowadził program muzyczny pt. „Róbta co chceta” w Polskim Radiu, emitowało go TVP2 . W styczniu tego samego roku przeprowadził on udaną udaną akcję zbierania pieniędzy, którą kontuuje do dziś. Dotychczas fundacja łącznie zebrała ok. 170 mln dolarów (bez ostatniej edycji). Pieniądze wykorzystano na zakup sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się koncerty muzyczne. Dochód z nich przeznaczany jest na cele Fundacji. Podczas Finału również są organizowane inne formy zbiórki funduszy. Najważniejszą jest publiczna kwesta wolontariuszy na ulicach miast. Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą, która na stałe wpisała się w polski kalendarz i kulturę. W tym roku na scenie zagrali m.in. Plan, Offensywa, Farben Lehre, Gorral, Mazowsze, Oddział Zamknięty.

Licytacje, aukcje, wpłaty on-line

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jedną z największych na świecie akcji charytatywnych, która polega na zbieraniu pieniążków przez jeden dzień. Co roku, dzięki tej organizacji, chorzy otrzymują niezbędną pomoc medyczną. Tegoroczny finał koordynował, jak zwykle, Jurek Owsiak. Do akcji zaangażował 120 tys. wolontariuszy, którzy zbierali pieniądze na terenie całego kraju. Podczas każdego finału licytowane są „Złote Serduszka”, „Złote Karty Telefoniczne” oraz upominki podarowane przez ludzi z Polski i świata na rzecz Fundacji. Pierwsze złote serduszko sprzedano za kwotę 100 tysięcy zł. Złota karta z jedynką została sprzedana na kwotę aż 50 tys. zł.  Aby usprawnić akcję, równocześnie zorganizowano zbiórkę drogą elektroniczną. Największa wpłata online wynosiła 906 tys. zł. Oprócz Polski datki do puszek zbierano również za granicami, m.in. w Brukseli, Chicago, Londynie, Paryżu i afgańskim Ghazni – bazie polskiego kontyngentu wojskowego.

Podobne wydarzenia na świecie

Nie ma takiej drugiej akcji jak Finał WŚOP w Polsce, jednak są podobne. W Ameryce co roku organizuje się Marsz dla dzieci. Podczas spaceru zbiera się pieniądze na chore dzieci. Od 1970r. instytucja odpowiedzialna za organizację  March of Dimes zebrała 2 miliardy dolarów. Fundacja Make-a-wish spełnia życzenia nieuleczalnie chore dzieci w wielu państwach. Pomagają znane osoby, np. prezydent Barack Obama spotyka się z dziećmi w Gabinecie Owalnym w Białym Domu. Jej odpowiednikiem w Polsce jest Fundacja Mam Marzenie.

Następna akcja to Live Aid z 13 lipca 1985r. W tym samym czasie odbyły się dwa koncerty największych gwiazd rocka. Transmisje z występów oglądały dwa miliardy ludzi. Podczas występów zebrano  łącznie 150 mln funtów.

Kolejnym wydarzeniem jest AFM Telethon, maraton telewizyjny nadawany we Francji. Co roku przez podczas 30 godzin na wszystkich kanałach publicznej telewizji francuskiej nadaje się informacje i prowadzi dyskusje na temat miopati (zwiotczenia mięśni). W tym samym czasie trwa telefoniczna i sms-owa zbiórka pieniędzy. Za organizacje odpowiada AFM: insytucja na rzecz walki z miopatią (zwiotczeniem mięśni). Akcja jest przeprowadzana od 1987 roku.

Zbliżoną działalność prowadzi amerykańska fundacja Klauni bez granic. Jej odziały znajdują się w Belgii, Niemczech, Francji, Włochach, Hiszpanii, Irlandii. Artyści zrzeszają się, aby występować w roli klaunów dla dzieci dotkniętych wojną lub klęskami żywiołowymi.

 WOŚP w społeczeństwie

Wielka Orkiestra była wszędzie. Od Warszawy po Kraków, Gdańsk, Elbląg, Wrocław, Oborniki, Lublin aż do Oslo. W jednym dniu wszyscy okazali wielkie serce dla potrzebujących, dzieląc się tym co mają. Słynne słowa „będzie się działo” Jerzego Owsiaka sprawdziły się. Transmisje on-line pozwalały śledzić przebieg akcji na całym świecie. Odbiorcy mogli oglądać 22. finał WOŚP nie tylko za pomocą tradycyjnych środków przekazu, jak np. telewizja, ale również za pośrednictwem Facebooka, Youtube, Nk, Tweetera.

Jednym z zadań Fundacji jest organizacja imprez kulturalnych, m.in, „Przystanku Woodstok”, szkoleń z pierwszej pomocy i programu „Bezpieczne stadiony”. Festiwal Woddstok jest organizowany w celu podziękowania wolontariuszom i tym wszystkim, którzy udzielili wsparcia podczas finału WOŚP. Kontrowersje budzi forma przeprowadzania koncertów, warunki w jakich znajdują się uczestnicy. Nie ma odpowiedniej ilości łazienek. Ci, którzy przychodzą na koncerty często są pod wpływem używek. Kościół  w tym roku zajął jednoznaczne stanowisko sprzeciwu wobec Orkiestry.  Na kazaniach  12 stycznia 2014r. w całej Polsce wygłoszono list, w którym wyliczono powody, z których ludzie nie powinni dawać pieniędzy na WOŚP. Posłanka z PIS-u Krystyna Pawłowicz. deklaruje, że również nie udzieli wsparcia Orkiestrze.

Działalność orkiestry

Jurek Owsiak mówi – Trzeba wybitnie złej woli, aby  nie zauważyć, ze Orkiestra kupiła tyle i to dobrego sprzętu. Polacy pokazali światu, że potrafią się dzielić tym, co mają. Potrzeba takich akcji, aby ludzie zobaczyli że stać ich na więcej. Zawsze mamy co dać drugiemu człowiekowi. Jurek Owsiak przez lata kupuje sprzęt, aby ratować ludzkie życie. W ubiegłym 2013 r. kupił specjalną aparaturę dla 180 oddziałów dziecięcych oraz dla wszystkich oddziałów geriatrycznych.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się „Światełkiem do nieba” pod pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. W środę 15 stycznia 2014 r. o godz. 15.00 zostanie podana kwota, którą  zebrano w tym roku.

Anna Sabat

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.