Warsztaty radiowe „Zaczęło się w Lublinie… na KUL”

zdjecie-4Rekwizyty z czasów, kiedy obecnych studentów IDiKS nie było jeszcze na świecie, nielegalne druki oraz tajniki pracy reportera odkrywali na zajęciach studenci II stopnia dziennikarstwa i komunikacji społecznej. W ramach warsztatów radiowych wybrali się na wystawę „Zaczęło się w Lublinie… na KUL. Od Nieocenzurowanej Oficyny Wydawniczej do NOW-ej 1976-1989”. Po wystawie studentów oprowadzała jej współtwórczyni pani Małgorzata Trojnacka. „Zuzię” i inne ciekawe eksponaty można oglądać w Bibliotece KUL do końca roku.

W gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Chopina prezentowane są m.in. archiwalne wydania „Zapisu” i „Spotkań” – niezależnych pism, które w latach 70-tych powstawały w środowisku KUL, zdjęcia znanych dziś polityków, dziennikarzy i naukowców – wówczas studentów i działaczy opozycji, a także taśmy, kasety, książki, broszury, ulotki. Największym zainteresowaniem cieszyła się „Zuzia”, czyli nielegalnie przywieziony z Londynu powielacz, na którym charakterystyczną niebieską czcionką drukowano kolejne numery studenckich pism i zakazaną literaturę, m.in. „Folwark zwierzęcy” Orwella.

zdjecie-1

Warsztaty radiowe zorganizowane w tej nietypowej formie nie tylko pokazały ważny i ciekawy fragment historii, ale przyszli radiowcy uczyli się w praktyce obsługi medialnej wydarzeń: z mikrofonem reporterskim pracowała Ola Boruch (na zdjęciu) a serwis foto przygotował Mateusz Piwko.

zdjecie-15 zdjecie-14 zdjecie-13 zdjecie-12 zdjecie-11 zdjecie-10 zdjecie-9 zdjecie-8 zdjecie-7 zdjecie-6 zdjecie-5 zdjecie-3 zdjecie-2

Zobacz więcej

Wojciech Wciseł

Wojciech Wciseł

Adiunkt w Katedrze Języka Mediów i Komunikacji Społecznej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 2005-2010 odbył na KUL studia doktoranckie – Wydział Teologii, specjalizacja Edukacja Medialna – zakończone uzyskaniem tytułu doktora. Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak: wolontariat, akcje charytatywne, mass-media, dobroczynność, prezentacje medialne, organizacje pozarządowe w mediach, PR w NGO’s, kampanie społeczne, wielokulturowość.

Dodaj komentarz