Thor wymiata !

Po uspokojeniu sytuacji wewnętrznej w 9 światach Chris Hemsworth w roli Thora staje naprzeciw armii dawno zapomnianej rasy, dowodzonej przez tajemniczego Malkitha. Wszystko przez Jane Foster (Natalie Portman), której to miłość do nieogolonego blond macho sprowadza na wszechświat wizje totalnej destrukcji…

Thor Mroczny Świat 3D, nawiązując do standardów Hitchcocka, zaczyna się od trzęsienia ziemi. Późniejsze napięcie tylko rośnie. Bohater miecie pierwszego przeciwnika, drugiego, setnego i kolejnych również. Robi to ze stylem i rozmachem.Taka jest cała produkcja.

Thor

O ile w pierwszej części przygód muskularnego miotacza, widz był w stanie przewidzieć rozwój wydarzeń, o tyle druga odsłona zawiera wiele zaskakujących i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Film pełen jest humoru słownego, typowego dla ekranizacji komiksów Marvel, gdzie w ferworze walki bohater jest w stanie rzucić nagłym, błyskotliwym i żartobliwym komentarzem.

Efekty specjalne są porywające, zwłaszcza w wersji trójwymiarowej. W przypadku filmów 3D często zdarza się, że zawartość „cukru w cukrze” jest śladowa. Niekiedy ogranicza się to do trójwymiarowych walorów pół-nagich pań. Tych w Thorze co prawda nie mamy, ale twórcy wynagradzają to męskiej częsci publiczności z nawiązką, w scenach batalistycznych oraz podczas licznych pogoni i pościgów. Muzyka tylko potęguje wrażenia wizualne, budując odpowiedni klimat w pałacu czy też otaczając nas odgłosami pocisków i szczękiem oręża.

Warto zwrócić uwagę na niezłe kreacje aktorskie głównych bohaterów. Zarówno Hemsworth jak i Hiddleston perfekcyjnie odgrywają swoje role, pierwszy z nich nieskazitelnego herosa, gotowego poświęcić się dla większego dobra, drugi zaś pająka, snującego rozległe sieci intryg. Można odnieść wrażenie, że Tom Hiddleston urodził się po to, by zagrać mniej kochanego z synów Odyna. Samą mimiką twarzy w jednej scenie jest w stanie pokazać więcej niż zatroskany król-tatuś Anthony Hopkins przez całe 112 minut produkcji.

Jane przechodzi obok całej akcji, będąc klasyczną, bezbronną, zakochaną kobietą. I choć na początku odgrywa ważną rolę na między-wymiarowej szachownicy, to z czasem spychana jest na margines.

Całość utrzymana jest na wysokim poziomie, który od kilku lat serwują nam twórcy komiksowych ekranizacji.Film łączy  się również fabularnie z innymi filmami, których akcja rozgrywa się w uniwersum Marvela.

Fragment po końcowych napisach zapowiadający kolejne wydarzenia w Asgardzie, sprawia, iż wizja przyszłych intryg w uniwersum powraca do wyobraźni niczym Mjöllnir do ręki swojego właściciela.

Thor Mroczny Świat to obowiązkowa pozycja dla fanów komiksowego świata oraz dla koneserów kina fantasy z dużym ładunkiem efektów specjalnych. Thor Mroczny Świat wymiata !

Piotr Jacek Smoluch

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.