Święta, święta i…

Co w mediach na Mikołaja dla dzieci? Zdaje się, że telewizja publiczna nie przyłożyła większej uwagi, do potrzeb najmłodszego widza w dniu Świętego Mikołaja. Może, coś oryginalnego w stacjach komercyjnych? TVN- finał siódmej edycji „Mam Talent”.

W Polsacie po raz jedenasty- Mikołajkowy Blok Reklamowy. Nigdzie ani jednego filmu animowanego dla dzieci.

Kolejny cel to radio. Niestety i tu radiowcy się nie popisali. W Zet’ce Gold „Przebojowy Mikołaj” od poniedziałku do piątku będzie rozdawał prezenty, a w Radio Eska konkurs, „Kto jest Twoim Mikołajem”. Oba przeznaczone dla dorosłych słuchaczy. Moją ostatnią nadzieją było radio publiczne, ale i tu niewiele, a nawet nic się nie dzieje 6 grudnia.

Może, należy szukać w Internecie? No, więc, najsłynniejsza przeglądarka Google. Hasło „mikołajki w mediach”. Wynik numer jeden, akcja charytatywna studentów Politechniki Krakowskiej „Mikołajki- Studenci Dzieciom”, źródło Facebook. Kolejne to gazetki Media Expert, Mikołajki w Bydgoskim Multikinie, radio 4fun rusza 6 grudnia. Skoro tu także katastrofa, to może mikołajki w Lublinie?

Z niedowierzaniem, ale w końcu doszukałam się zaplanowanych wydarzeń na 6 grudnia. Centrum Handlowe Plaza oraz stadion Arena Lublin organizują sobotnie mikołajki. A parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja na Czwartku organizuje pierwszy w Lublinie Orszak Świętego Mikołaja.

Czuje ogromne rozczarowanie, z faktu, że media zbagatelizowały tak ważny dzień dla dzieci. Jedyne wnioski, jakie nasuwają mi się na myśl, to takie, że dzień 6 grudnia to jedynie zarobek dla reklamodawców i hipermarketów. A media, są nastawione jedynie na rywalizacje i gromadzenie wpływów z oglądalności.

Każde dziecko po kilka razy pisze i poprawia list do świętego Mikołaja, przekłada go z miejsca na miejsce, żeby tylko dostał się w odpowiednie ręce. Sens w tym, że prezenty od Świętego Mikołaja są tak samo ważne jak pierwsza gwiazdka czy urodziny. Święta od wielu lat zaczynają się wraz z hasłem „świąteczny szał zakupów” tuż po nostalgicznym święcie zmarłych. I chyba to powoduje, że gdzieś po drodze gubimy ducha świąt i zapominamy o tym, co jest najważniejsze.

Elżbieta Robak

 

Zdjęcie: Nikos Koutoulas na licencji Creative Commons 2.0

Zobacz więcej

Marcin Superczyński

Marcin Superczyński

Przez kilkanaście lat dziennikarz Polskiego Radia Lublin. Autor audycji publicystycznych i informacyjnych. Współpracował z wieloma rozgłośniami w kraju i zagranicą. Wykładowca przedmiotów dziennikarskich w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Interesuje się problematyką stosunków międzynarodowych, szczególnie relacjami polsko-ukraińskimi oraz historią Kościoła prawosławnego na Lubelszczyźnie.

Dodaj komentarz