Studenci w „Dziennikach” o cudzoziemcach

Studia, praca, rozrywka? Choć dla nich doba też ma 24 godziny to jednak znaleźli czas, by poświęcić go słusznej sprawie! Asia, Justyna, Aneta, Dominika, Sylwia, Kasia, Patrycja, Eleni i Damian sprawnie montują audycje radiowe, moderują posty na Facebooku, a ostatnio przygotowują i realizują telewizyjne „Optymistyczne Dzienniki Integracyjne”. Choć o tym jeszcze nie wiedzą, to za kilka lat będą medialnymi specjalistami w tematach związanych z integracją cudzoziemców…

Stara maksyma mówi, że „życie jest jak książka. Czytając tylko jedną stronę nie poznasz jej całej”. Tak samo studia: studiując tylko to co musisz, uczestnicząc tylko w zajęciach i wykładach, nie poznasz wielu innych wspaniałych dziedzin życia. Jak to się ma do studiowania dziennikarstwa? Można je zwyczajnie studiować, ale można je również „przeżyć”, posmakować, a przy tym zrobić coś konkretnego i w realny sposób pomóc innym.

Przekonali się o tym studenci dziennikarstwa, którzy od roku zaangażowani są w działania współpracującego z IDiKS KUL Stowarzyszenia Solidarności Globalnej i Centrum Wolontariatu. Ich zaangażowanie przynosi wymierne efekty w postaci emitowanych na antenie radia eR „Flashy integracyjnych”, moderowanego przez nich fanpaga „Zintegrejszyn” na Facebooku, czy widocznych na kanale YouTube „Optymistycznych Dzienników Integracyjnych”. To wszystko dzieje się w ramach projektu „Media w służbie integracji. Działania na rzecz wsparcia medialnego inicjatyw integrujących cudzoziemców w Polsce”, które w Lublinie realizuje Stowarzyszenie Solidarności Globalnej.

Ideą tego projektu jest podjęcie działań mających na celu wsparcie medialne inicjatyw służących integracji Obywateli Państw Trzecich (cudzoziemców spoza Unii Europejskiej) w Polsce oraz podniesienie świadomości społecznej wśród Polaków dot. obecności tej grupy cudzoziemców.

– Media są średnio zainteresowane ta tematyką – mówi dr Wojciech Wciseł, lider merytoryczny projektu. Dlatego tak ważne jest przygotowanie młodych ludzi, a zwłaszcza przyszłych dziennikarzy, do zmierzenia się z tymi zagadnieniami, które w naszej ocenie z roku na rok będą coraz częściej obecne w przestrzeni społecznej i medialnej. Gratuluję tym studentom, którzy ciekawi świata i stojących przed nim wyzwań, chętnie angażują się w tego typu projekty. Jestem pewny, że bardzo szybko przyniesie to w ich życiu zawodowym fantastyczne rezultaty. Poza tym uczą się pewnej, nazwałbym to „wrażliwości społecznej”, patrzenia na cudzoziemców przez inny, bardziej ludzki pryzmat. Zwyczajnie robią też coś dobrego, bardzo dobrego! A dobro zawsze powraca… – dodaje Wciseł.

– Dzięki zaangażowaniu studentów w ramach tego projektu mogą oni realnie zmierzyć się z praktyką dziennikarską na każdym etapie jej funkcjonowania – mówi dr Joanna Sosnowska, opiekunka „grupy telewizyjnej” w projekcie. Wszystko zaczyna się od pomysłu odcinka, potem trzeba znaleźć bohaterów, którzy zechcą wystąpić przed kamerą i nagrać z nimi rozmowę. Całość zamyka montaż i postprodukcja. Wszystko to jest czasochłonne i wymaga od studentów dyscypliny, ale właśnie takiego doświadczenia i kompetencji wymaga się dzisiaj w pracy w mediach – dodaje Sosnowska odpowiedzialna za „Optymistyczne Dzienniki Telewizyjne”.

Od kilku dni, na specjalnym kanale YouTube „Media w służbie integracji”, można oglądać pierwszych 8 odcinków „Dzienników”, które przygotowali studenci. Jest tam też 60 „Flashy integracyjnych”, krótkich audycji wyemitowanych na antenie radia eR.

gr radiowa_medialny namiot integracyjny

– Mamy kamery, tascamy i wszystko co potrzebne jest do przygotowania materiałów dziennikarskich. I mimo, że czasami jest bardzo intensywnie czy zabawnie, to jednak dużo można się nauczyć. A tyle co się nauczymy – to nasze! – mówi Aneta z III roku dziennikarstwa.

Warto dodać, że w realizację jednego z odcinków ODI włączyła się także ekipa Passion TV.

Więcej o aktywności naszych studentów dowiecie się ze strony projektu www.globalintegration.eu, a wszystkie audycje radiowe i programy telewizyjne są dostępne na kanale „Media w służbie integracji”.

Zobacz więcej

Wojciech Wciseł

Wojciech Wciseł

Adiunkt w Katedrze Języka Mediów i Komunikacji Społecznej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 2005-2010 odbył na KUL studia doktoranckie – Wydział Teologii, specjalizacja Edukacja Medialna – zakończone uzyskaniem tytułu doktora. Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak: wolontariat, akcje charytatywne, mass-media, dobroczynność, prezentacje medialne, organizacje pozarządowe w mediach, PR w NGO’s, kampanie społeczne, wielokulturowość.

Dodaj komentarz