Studenci dziennikarstwa KUL z wizytą w Brukseli

studenci-w-brukseliKatarzyna Cisek, Aneta Dyrla, Emilia Kąkol oraz Michał Wójcik to studenci II roku studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna KUL, którzy dziś rozpoczęli wizytę w Brukseli w ramach seminarium dla studentów ostatniego roku kierunków dziennikarskich. Organizatorem wyjazdu jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które spośród wielu studentów ostatniego roku kierunków dziennikarskich, największych uczelni w Polsce, wyłoniło wąską grupę 18 studentów do udziału w wyjeździe do Brukseli. Program seminarium obejmuje spotkania z unijnymi urzędnikami i europosłami, a także wizyty w instytucjach Unii Europejskiej. Głównym celem spotkań jest przybliżenie młodym adeptom dziennikarstwa aktualnych problemów Starego Kontynentu. /(fot. Aneta Dyrla – Facebook)

Studenci zostali wybrani na zasadzie selekcji zgłoszeń. Jednym z warunków udziału w seminarium, oprócz oczywistego wymogu studiowania dziennikarstwa oraz znajomości języka angielskiego, była konieczność zaprezentowania swojego dorobku pracy w mediach. Poniżej prezentujemy sylwetki naszych studentów, których praca została zwieńczona nagrodą w postaci szansy na dalszy rozwój kariery i zdobywanie doświadczenia – tym razem w samym sercu Europy.

Katarzyna Cisek ukończyła studia licencjackie z wyróżnieniem na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna KUL. Ukończyła je również z dyplomem Studium Telewizyjnego zorganizowanego przez Telewizję Polską S.A. Oddział w Lublinie. Poniżej współtworzony przez Katarzynę reportaż historyczny emitowany w TVP3 Lublin.

W roku akademickim 2015/2016 odbyła praktyki zawodowe w TVP3 Lublin biorąc czynny udział w realizacji programu „Nauka”. W latach 2014/15,2015/16,2016/17 otrzymała stypendium Rektora KUL dla najlepszych studentów.

Aneta Dyrla – studentka II roku studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, oraz III roku jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia na KUL. Pierwsze doświadczenie w mediach zdobywała w Radiu eR (marzec 2014 – czerwiec 2016). W pierwszej fazie współpracy pracowała jako reporterka w dziale Informacji Radia eR, przygotowując liczne materiały, głównie do Pulsu Dnia – najważniejszego wydania informacji z regionu. Ponadto prowadziła autorskie audycje dla najmłodszych słuchaczy (Radioranki – niedzielna audycja na żywo, dwa główne bloki tematyczne: Podróże oraz Kim będę jak dorosnę oraz Naukolandia na dobranoc, Naukolandia dla TESCO dzieciom, Akademia Przedsiębiorczego Dzieciaka).
Oprócz pracy w Radiu eR równolegle angażowała się jako wolontariusz w projekcie „Media w służbie integracji. Działania na rzecz wsparcia medialnego inicjatyw integrujących cudzoziemców w Polsce” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich. Projekt realizowało Stowarzyszenie Solidarności Globalnej w Lublinie. W projekcie odpowiedzialna była za przygotowywanie (merytoryczne oraz techniczne) Optymistycznych Dzienników Integracyjnych, przygotowanie scenariuszy odcinków, spotkań cudzoziemcami oraz prowadzenie z nimi wywiadów. Kliknij zdjęcie i zobacz jeden z odcinków prowadzonych przez Anetę.

dyrla-w-odi-page-001

Na przełomie 2015/2016 roku zdobywała także doświadczenie zawodowe, jako researcher w programie „Nauka” w TVP3 Lublin.

Emilia Kąkol – studentka drugiego roku studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, a także kontynuuje równoległą naukę na kierunku bezpieczeństwo narodowe (Rok II studiów magisterskich) na KUL. Swoje doświadczenie dziennikarskie zdobywała podczas praktyk zawodowych, które zrealizowała w ilości 240 godzin w Radiu eR. Podczas praktyk, zdobywała doświadczenie w pracy reporterskiej. Do jej zadań należało przygotowywanie materiałów do głównego wydania informacji w Radiu eR – Pulsu Dnia. Tematyka rozmów, które podejmowała była bardzo szeroka od społeczno-kulturowych po polityczne, które są jej mocną oraz ulubioną stroną. W latach 2014/15, 2015/16, 2016/17 otrzymała stypendium Rektora KUL dla najlepszych studentów.

Michał Wójcik – student II roku 2 st. dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał w „Szkolnym Organie Prasowym” w Sadurkach w latach 2007-2009. W 2008 roku publikował również wiersze w kąciku poetyckim „Gazety Nałęczowskiej”. Od początku studiów związany z gazetą studencką „Coś Nowego”. Publikował również teksty w wydaniu elektronicznym „Cosia” (2015-2016). Jeden z pomysłodawców studenckiego bloga „Miszmaszyna”, który współtworzył w 2013 roku.
Praktykował w takich tytułach jak: magazyn lubelski „Lajf” (2014), czy w lifestylowym „34MAGAZINE” (2014-2015). Od października 2014 związany z portalem „Lubsport.pl” podejmującym tematykę sportu w regionie. Obecnie publikuje teksty także w świeżo powstałym portalu „DailyVibes”. Jego główne zainteresowania to film, sport, polityka i literatura fantastyczna.

Życzymy niezapomnianych wrażeń i czekamy na relację z wyjazdu!

Zobacz więcej

Wojciech Wciseł

Wojciech Wciseł

Adiunkt w Katedrze Języka Mediów i Komunikacji Społecznej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 2005-2010 odbył na KUL studia doktoranckie – Wydział Teologii, specjalizacja Edukacja Medialna – zakończone uzyskaniem tytułu doktora. Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak: wolontariat, akcje charytatywne, mass-media, dobroczynność, prezentacje medialne, organizacje pozarządowe w mediach, PR w NGO’s, kampanie społeczne, wielokulturowość.

Dodaj komentarz