Reporter w niewoli Al-Kaidy! Spotkanie z Marcinem Mamoniem

Wyjątkowo mocny akcent na zakończenie tego roku akademickiego. W środę, 7 czerwca, o godz. 12.00 w auli 241 w Campusie Majdanek, gościem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL będzie Marcin Mamoń, dziennikarz, reżyser licznych filmów dokumentalnych, który tematyką Bliskiego Wschodu i terroryzmu zajmuje się od ponad 20 lat. Jemu jako jedynemu polskiemu i jednemu z pierwszych dziennikarzy na świecie udało mu się dotrzeć do wielu ważnych przywódców islamskich bojowników i zdobyć ich zaufanie. W listopadzie 2015 r. został porwany w Syrii przez Al-Kaidę i przebywał w niewoli. Po uwolnieniu napisał książkę pt. Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy, która jest wstrząsająca relacją naocznego świadka konfliktu w Syrii – o zbrodniach popełnianych przez reżim Al-Asada i nierównej walce toczonej przez rebeliantów. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie. Wstęp wolny.

Marcin Mamoń (ur. 1968) — dziennikarz, reżyser licznych filmów dokumentalnych. Przygotowywał reportaże z Czeczenii, nakręcił także film „Chechnya. The Dirty War”, z powodu którego był objęty zakazem wjazdu do Federacji Rosyjskiej. Reżyserował filmy ukazujące życie i konflikty m.in. w arabskich krajach północnej Afryki, Afganistanie, Somalii, Kongo, Strefie Gazy, Iraku i na Kaukazie. Wyróżniony licznymi nagrodami, w tym nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Nagrodą Grand Prix na Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Marcin Mamoń jest freelancerem – reżyserem niezależnym, autorem filmów dokumentalnych, producentem. Jest absolwentem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w PWSTiF w Łodzi. Ukończył Dokumentalny Kurs Mistrzowski Andrzeja Fidyka. Należy do organizacji Reporters Without Borders oraz Frontline Freelance Register. Współpracował m.in. z TVN, TVP, BBC, Channel 4, VPRO (Holandia), WDR, The Intercept (USA), był kierownikiem redakcji publicystyki w TVP2. Publikował m.in. w Rzeczpospolitej, tygodnikach „Uważam Rze”, „W sieci”, „Do Rzeczy”.

Po spotkaniu będzie możliwość kupna książki z wpisem autora.

Spotkanie organizują: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, Katedra Języka Mediów i Komunikacji Społecznej i Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Spotkanie poprowadzą: dr Wojciech Wciseł (IDiKS KUL) i Wojciech Pokora (SDP)

Patronat nad spotkaniem objęły: TVP Lublin, Radio Lublin, Lubelski Gość Niedzielny, Passion TV, Gazeta Studencka „Coś Nowego”, Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL.

Zobacz plakat informacyjny. Kliknij, żeby zobaczyć w dobrej jakości.

Zobacz więcej

Wojciech Wciseł

Wojciech Wciseł

Adiunkt w Katedrze Języka Mediów i Komunikacji Społecznej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 2005-2010 odbył na KUL studia doktoranckie – Wydział Teologii, specjalizacja Edukacja Medialna – zakończone uzyskaniem tytułu doktora. Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak: wolontariat, akcje charytatywne, mass-media, dobroczynność, prezentacje medialne, organizacje pozarządowe w mediach, PR w NGO’s, kampanie społeczne, wielokulturowość.

Dodaj komentarz