Reaktywowany Dyskusyjny Klub Filmowy KUL

29 listopada na al. Racławickich 14 w podziemiach KUL, w pomieszczeniach Duszpasterstwa Akademickiego, wyświetlono film pt.: Surferka z charakterem. To pierwsze spotkanie DKF-u po wakacjach. Projekcja filmu rozpoczęła roczny cykl spotkań.

1482280_590553264345082_18845205_nW roku akademickim 2013/2014 odpowiedzialnym za prowadzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego jest Grzegorz Kucieński. Spotkanie listopadowe rozpoczęło się o godz. 19.00 w mrocznym klimacie podziemi. Wydarzenie odbyło się w kameralnej atmosferze. Prowadzący serdecznie przywitał gości po przerwie wakacyjnej. Następnie, z wielką pasją opowiedział niewiarygodną historię Bethany Hamilton. Film został nakręcony na podstawie jej autobiograficznej książki Soul Surfer: A True Story of Faith, Family, and Fighting to Get Back on the Board wydanej w 2004 roku. Film opowiada historię pięknej, uroczej dziewczyny, która mieszka na Hawajach. Jej marzeniem jest zostać profesjonalną surferką. W wieku 13 lat miała groźny wypadek, rekin odgryzł jej lewą rękę. Obecnie ma 23 lata i zajmuje czołowe miejsca w rankingach najlepszych surferów. Jej postać jest w USA symbolem walki.

Po około 15 minutowym wprowadzeniu w niedużej salce zgasły światła, widzowie mogli poczuć się jak w kinie. Bas głośników sprawiał niesamowite wrażenie.

Surferka z charakterem na początku była historią szczęśliwej nastolatki. Nastolatka ma wszystko czego chce. Przyjaciół i kochającą rodzinę. Mieszka w najpiękniejszym miejscu świata, spełnia swoje pasje. Wszystko zmieniło się, kiedy zaatakował ją rekin. Najprostsze czynności stały się wyzwaniem.

Ból, łzy, niewiara, zwątpienie, bunt zmieniają się na upór w działaniu. Główna bohaterka próbuje odnaleźć siebie w nowej sytuacji. Tłem jest postawa ojca, który jest trenerem surfingowym. Wierzy, wspiera oraz mądrze pomaga córce w pokonywaniu trudności. Młodziutka dziewczyna musi zmierzyć się z samą sobą i pokochać siebie taką, jaka jest. Wszystkiego uczy się na nowo. Powoli, ale z wielką determinacją i siłą woli powraca na czołowe miejsca w zawodach surfingu.

Po skończonej projekcji filmu zapaliły się światła w sali. W ramach uzupełnienia Grzegorz Kucieński przeczytał fragment książki Bethany Hamilton. Następnie uczestnicy wydarzenia usiedli w kręgu. Potoczyła się żywa dyskusja nad najważniejszymi według nich scenami. Różne poglądy, wnioski, spojrzenia na konkretne sytuacje. Studenci z różnych kierunków, zaczynając od Filozofii i kończąc na Filologii Angielskiej przestawili swoje spostrzeżenia oraz podzielili się emocjami. Każdy mógł wypowiedzieć się. Prawie wszyscy wypowiedzieli swoje zdanie. Całą dyskusję poprowadził kierownik DKF-u.

Spotkanie zakończyło się o godz. 22.00. Grzegorz Kucieński zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie za dwa tygodnie i poprosił o przesyłanie mu propozycji filmów. Za całość uczestnicy zapłacili symbolicznie, ok. 2 zł na wydrukowania plakatu.

Anna Sabat

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.