Powinno się tu znaleźć kilka pocieszających słów, ale nie znajdzie

Jeśli przed pójściem spać musisz pozbyć się z łóżka nie tylko psa czy kota, ale i zapisanych notatkami kartek, a pokój pachnie parzoną kawą bez względu na późną godzinę nocną, to znak, że sesja na Majdanku nabiera rozpędu. „Powtarzacze korytarzowi”, „wypisywacze indeksowi” i inni „zapożyczacze notatkowi” krążą po holu instytutu, od godzin porannych do nocnych, rodząc niepokój w sercach…
Gdybym miała określić najbardziej rozchwytywaną rzecz w tym okresie, wskazałabym klamkę w drzwiach do dziekanatu. Pomieszczenie wiecznie otwarte, jak i serca Pań przyjmujących interesantów. Od 10 do 13 klamka znajduje się wiecznie w ruchu, jak relikt podawana z rąk do rąk studentom wyczekującym w kolejce. Być może udało Wam się zaoszczędzić czas przygotowując się o wiele wcześniej do zaliczeń i testów. Grunt to pamięć i rozłożenie nauki na kilka dni. Co roku wraz z sesją zbiega się czas, gdy zima tradycyjnie zaskakuje drogowców, obecnie obyło się bez tego incydentu. Mamy nadzieję, że równie łagodnie obeszła się ze Wami, a zbliżanie się egzaminów udało się zdiagnozować w odpowiednio wczesnym momencie.
Przemijanie
Czas niepewności semestralnej rozwija pewne przemyślenia na temat studiów, pracy, przyszłości. Strach i zdezorientowanie spowodowane sesją (szczególnie tą pierwszą) rodzą w głowie zamieszanie.
Co warto robić, kiedy pojawia się zapytanie o sens naszych starań?
Pamiętajmy, mimo zwątpień, że jesteśmy w miejscu, do którego coś nas zaprowadziło — PASJA. Glebą, na której kiełkują marzenia, są urodzajne pomysły i przyszłościowe wizje, ale i GORLIWOŚĆ! Nie zwątpienie. Przeciwnie pewność jest w stanie dać nam satysfakcję, bez względu na to, czego się podejmiemy. 🙂
Młodzi i bez sesji
Pytając młodsze siostry o to, kim chcą zostać w przyszłości dostałam jasne odpowiedzi. Piętnastoletnia powiedziała, że kosmetyczką, dwa lata młodsza uznała, że najbardziej w świecie pragnie zostać psychologiem. Długo nosiłam się z myślą o wyborze młodszej. Co nią kierowało? Przyszłe wysokie zarobki? Możliwość pracy z ludźmi? W końcu próbowałam wypytać – Wiesz, bo ja tak bardzo lubię wszystkich pouczać. Nie lubię tylko, kiedy poucza się mnie. – odpowiedziała– Dasz mi może jakąś radę na przyszłość?- zapytałam niepewnie. – Jasne, ale musisz mi najpierw za to zapłacić.
Droga donikąd
Tak właśnie rodzą się pierwsze talenty. Zdziwiło mnie jednak, jak precyzyjnie w wieku 13-15 lat dzieciaki potrafią wypowiadać się o przyszłym życiu. Potem zdałam sobie sprawę, że niegdyś sama miałam podobne fantazje i marzenia. Starły się jednak z rzeczywistością i wyborami „na szybko”, instynktownymi, kiedy to po skończonej szkole średniej dostałam wyniki matur. Kartka papieru wystosowana przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną ukazywała jasno, w czym jestem dobra i tym tropem podążałam. Co z tego jednak kiedy plan zarysowany do połowy czasem wyjątkowo ciężko ukończyć. Chwilami chciałoby się, żeby ktoś go za nas zapisał i podał do wypełnienia, mimo że najpiękniejsze w dorosłości miały być decyzje podejmowane samodzielnie. Odpowiedzialność za własne życie i dążenia zdają się przytłaczać. Dlaczego? Bo plany z dzieciństwa powinny się właśnie realizować, a tymczasem my nadal nie możemy się zdecydować na konkretną drogę.
Młodości nad poziomy wylatuj
Tak mówił Mickiewicz. Jak mówią studenci? Młody duchu, nie łam się, masz czas. Nie naciskajmy, nie przyspieszajmy marzeń. Skupmy się na jutro, na dziś, na teraz. Studia to czas spełniania zainteresowań, budzenia w sobie nie tylko ambicji, ale i ciekawości do określonych zadań. Poczucie wewnętrznego przymusu gasi pasję w człowieku. Młodości, trzeba Cię docenić. Nad poziomy wylatuj, ale jeszcze nie teraz. Jeśli za szybko rozwiniemy skrzydła możemy stracić je równie szybko, jak Ikar i jednakowo boleśnie uderzyć w taflę własnych niepowodzeń. Baw się, odkrywaj i zbieraj doświadczenie, na resztę przyjdzie czas.
Od Nas dla Was
Z okazji sesjowego półmetku powinno się tu znaleźć kilka pocieszających słów, ale nie znajdzie, z racji iż sami jesteśmy jeszcze w feworze walki. Możemy za to życzyć: najlepszych wyników, łaskawych egzaminujących i pojedynków na wiedzę bardziej sprawiedliwych niż mecz Polski z Katarem. Samych wygranych w starciu studenci vs. Sesja, kolejno 1:0, 2:0, 3:0 i tak wchodzimy w strefę zwycięzców 9:0 -najstarszej grupy, która już po raz dziewiąty przeżywa DIKS-owe egzaminy.

Powodzenia wszystkim i co za tym idzie do zobaczenia.

Niech kawa będzie z Wami.

Redaktor Naczelny Nasz Puls.

 

Licencja: CC0 Public Domain

Zobacz więcej

Dodaj komentarz