Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego. Pierwszego premiera III RP żegnają setki osób.

Uroczystość pogrzebowa rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11.00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Pogrzeb miał charakter państwowy. Trumna z ciałem byłego premiera spoczęła w jego rodzinnym grobie, na cmentarzu w Laskach. Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem III Rzeczpospolitej. Zmarł w Warszawie w poniedziałek rano. Miał 86 lat.

 Tadeusza Mazowieckiego podczas mszy w Archikatedrze żegnali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. A także byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Oraz byli premierzy m.in. Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Leszek Miller, Józef Oleksy, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Jarosław Kaczyński. Na uroczystości przyleciał także szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.

 Prezydent Bronisław Komorowski wygłosił mowę pożegnalną, w której żegnał byłego premiera słowami:

– Mieliśmy okazję uczyć się Twojej mądrej odwagi, Twoich prostych i jakże mądrych zasad. Że konieczna jest odpowiedzialność za słowa i czyny, że trzeba dążyć do dobra wspólnego, a nie zaspokajania aspiracji politycznych jednostek czy partii, że szacunek należny jest każdemu, także przeciwnikom (…)

 Listy kondolencyjne napływają z całego świata. M.in. od Papieża Franciszka, Dalajlamy oraz Barracka Obamy. Oprócz rodziny zmarłego, polityków, dziennikarzy i celebrytów- setki osób żegnały  Tadeusza Mazowieckiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, chcąc towarzyszyć mu w jego ostatniej drodze.

Dariusz Lipa

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.