Papieski Krzyż Zasługi dla prof. Leszka Mądzika

Niecodzienna uroczystość miała miejsce na KULu. 27 listopada 2014 roku w auli kard. Stefana Wyszyńskiego profesor Leszek Mądzik dostał odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”. Jest to krzyż papieski przyznawany na wniosek biskupa diecezjalnego osobie szczególnie zaangażowanej w pracę na rzecz Kościoła.

Na uroczystości obecni byli między innymi rektor KUL – ks. prof. Antonpi Dębiński, metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik – Wielki Kanclerz KUL oraz wielu przyjaciół prof. Mądzika, m. in. prof. Stefan Sawicki wieloletni prorektor KUL, fotograf Wojciech Prażmowski i kompozytor Tadeusz Woźniak.

W słowie wstępu wygłoszonego do zebranych gości ksiądz rektor Antonii Dębiński mówił: „Wyjątkowość tego spotkania polega na tym, że samo odznaczenie jest niecodzienne”. Było to pierwsze w historii uniwersytetu nadanie odznaczenia tak wysokiej rangi. Rektor nie krył radości z tego, że prof. Leszek Mądzik w nazwie teatru zawarł skrót oznaczający naszą uczelnię: „Scena Plastyczna KUL”

W wygłoszonej laudacji profesor Sawicki zwracał uwagę, że spektakle tworzone przez Mądzika zawsze miały charakter sakralny. Podkreślił, że motywem przewodnim w teatrze profesora jest „chrześcijańska wrażliwość szukająca odpowiedzi na trudne pytania egzystencjalne”.

Po słowie wstępu i odczytaniu laudacji nastąpił moment odznaczenia prof. Leszka Mądzika, którego dokonał abp. Stanisław Budzik – Wielki Kanclerz KUL. Wyrażał on radość, że pierwszy raz w życiu może wręczyć to odznaczenie. W swoim przemówieniu odniósł się do twórczości prof. Mądzika – „Teatr bez słów ma nam bardzo wiele do powiedzenia. Przecież istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które się nie poddają słowu” – mówił metropolita.

Po odznaczeniu swoje słowo do zgromadzonej publiczności wygłosił sam profesor Mądzik mówiąc ze wzruszeniem: „wyrażam wdzięczność wszystkim tym, którzy byli obecni w moim życiu i pomagali mi w mojej twórczości”.  Odnosząc się do swoich spektakli powiedział – „Można spotkać się z drugim człowiekiem bez słów, wejść do jego wnętrza tylko za pomocą obrazu, który mówi, że czas nieuchronnie ucieka”. Przywołał również swego przyjaciela profesora Stefana Sawickiego, którego nazwał: „dobrym aniołem stróżem”.  Kontynuując powiedział – Jego osoba, inspiracja i nadzieja, były mi bardzo pomocne w tym, co robię w teatrze. Na koniec profesor Mądzik podziękował swojej rodzinie, która ma bardzo duże znaczenie w Jego życiu. Na koniec odbyła się wystawa prac profesora.

Odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice zostało ustanowione w 1888 roku przez papieża Leona XIII w 50 rocznicę upamiętnienia swoich święceń kapłańskich.

Prof. Leszek Mądzik jest fotografem, scenografem i reżyserem, twórcą Sceny Plastycznej KUL, cenionym przez studentów profesorem i wykładowcą KUL.

Kamil Garstka

Zobacz więcej

Dodaj komentarz