Nowa Droga do wolności

We Francji 80% młodych skazanych nie powraca do więzienia. W Polsce 80% więźniów do 25 roku życia zostaje skazanych ponownie. W czym tkwi sekret? W resocjalizacji, która wykracza poza czas pobytu w jednostce karnej.

Praca ze skazanym jedynie w więziennych realiach nie jest wystarczająca- to za mało, by sprawić, że już nigdy nie powróci za kratki. Takie założenia przyświecały stworzeniu innowacyjnego programu Nowa Droga. Powstał on na doświadczeniach belgijskiej organizacji Oikoten (Dom) i francuskiego stowarzyszenia Seuil (Próg), pracujących z nieletnimi przestępcami i młodzieżą zagrożoną kryminologicznie. W projektach nowatorskim elementem resocjalizacji jest wędrówka. Młodzi ludzie pielgrzymują przez okres od 1 do 3 miesięcy, w towarzystwie opiekunów, przemierzając Szlak Św. Jakuba w północnej Hiszpanii. Program funkcjonuje już od 10 lat i co najważniejsze, działa.

Od pozytywnych od 10 lat efektów wzięła się inicjatywa Lubelskiego Stowarzyszenia Postis, by metodę Próg przenieść do polskich realiów. Tak powstał program Nowa Droga. Wziąć w nim udział mogą więźniowie do 25 roku życia, których czas odsiadki powoli się kończy, i w ocenie psychologa zakładu karnego są w stanie podjąć się wyzwania. Resocjalizacja rozpoczyna się już w więzieniu. Skazani przygotowują się fizycznie, psychologicznie, rozważają ścieżki rozwoju, jakimi chcieliby podążać, gdy będą już na wolności- bo Nowa Droga to nie tylko wędrówka, a przede wszystkim praca.

Najbardziej efektownym elementem programu jest pielgrzymka. Przejście pieszo 900 kilometrów szlakiem św. Jakuba to nie lada zadanie, jakie stoi przed uczestnikami. Oczywiście nie wędrują sami- towarzyszy im przeszkolony opiekun, któremu praca resocjalizacyjna nie jest obca. Ta podróż to czas szczególny- czas dla podopiecznego, pobycie sam na sam z własnymi myślami i zastanowienie się, co dalej. Bo po powrocie nie trafi już do więziennej rzeczywistości, a będzie musiał odnaleźć się w tej na wolności. Rolą opiekuna jest zarówno zapewnienie bezpiecznego pokonania trasy, jak i duchowe wsparcie, rozmowa. Po 30 dniach wędrówki młody więzień podejmuje szkolenie zawodowe, praktyki, a następnie podpisuje roczną umowę o pracę.

Program Nowa Droga działa od 2013 roku. Wzięło w nim udział 13 młodych więźniów, do tej pory żaden z nich nie powrócił na ścieżkę przestępstwa.

Nasz Puls: Karolina Bogudał

Licencja: CC0 Public Domain

Zobacz więcej

Dodaj komentarz