Lublin, którego już nie ma – relacja z zajęć radiowych w Bramie Grodzkiej

Jakie miejsca rozpoznajesz na tym zdjęciu? Tym pytaniem Pani Joanna Zętar zaskoczyła studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej, którzy nie od razu rozpoznali główne ulice Lublina sprzed drugiej wojny światowej. Podczas oprowadzenia w Bramie Grodzkiej po wystawie dotyczącej historii miasta, studenci mogli dowiedzieć się m.in. gdzie była dzielnica żydowska, kto w Lublinie mówi w języku jidysz oraz gdzie był pierwszy w Lublinie przystanek dla autobusów dalekobieżnych (wtedy do Hrubieszowa czy Warszawy). Studenci uczestniczyli w tym wydarzeniu w ramach zajęć radiowych prowadzonych przez dr Anetę Wójciszyn-Wasil.

W jednym miejscu można było usłyszeć, zobaczyć i przeżyć Lublin na nowo… Lublin, którego już nie ma, a który skrywa się w ogromnych zasobach, jakie posiada Ośrodek Brama Grodzka. Czy wiesz, że Józef Czechowicz był autorem wielu zdjęć przedwojennego Lublina? Czy szedłeś kiedyś ulicą Szeroką w Lublinie? Czy wiesz co to jest Mezuza i jaki ma związek z prawą framugą drzwi? Takie pytania zadawała i wiele historii opowiadała Pani Joanna Zętar, oprowadzając studentów po Ośrodku.” (tekst i zdjęcia poniżej – Aleksandra Boruch I rok st. magisterskich)

fot. poniżej – Natalia Walczak III rok st. lic.

fot. poniżej – Mateusz Piwko I rok st. magisterskich

Tekst wprowadzenia – Katarzyna Kasprzyk, I rok st. magisterskich

Zobacz więcej

Wojciech Wciseł

Wojciech Wciseł

Adiunkt w Katedrze Języka Mediów i Komunikacji Społecznej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 2005-2010 odbył na KUL studia doktoranckie – Wydział Teologii, specjalizacja Edukacja Medialna – zakończone uzyskaniem tytułu doktora. Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak: wolontariat, akcje charytatywne, mass-media, dobroczynność, prezentacje medialne, organizacje pozarządowe w mediach, PR w NGO’s, kampanie społeczne, wielokulturowość.

Dodaj komentarz