Karolina Bogudał: Do Ziemi Świętej z mikrofonem

W najważniejszym dla chrześcijan czasie – Wielkim Tygodniu – Karolina Bogudał, studentka IDiKS, będzie w centrum wydarzeń. Jako specjalna korespondentka lubelskiego radia eR przygotuje dla słuchaczy relacje i reportaże z miejsc, gdzie Jezus zmieniał historię świata. O niezwykłym wyjeździe do Ziemi Świętej i przygotowaniach do niego, specjalnie dla IDiKS.org rozmawiał dr Wojciech Wciseł.

WW: Leci Pani do Ziemi Świętej jako korespondentka radia eR. Kiedy zapadła taka decyzja?

karolina bogudalKB: Kilka miesięcy temu usłyszałam o tym pomyśle od ks. Mieczysława Puzewicza, dyrektora naszego Radia eR. Wtedy potraktowałam to jako taki wstępny, jeszcze nie do końca pewny plan. Moje doświadczenie radiowe nie było wtedy dłuższe niż pół roku! Nie dowierzałam, że ten plan może się ziścić, więc w żaden sposób się nie przygotowywałam. Dopiero pod koniec lutego otrzymałam potwierdzoną wiadomość- jadę do Jerozolimy! Wtedy rozpoczęły się przygotowania, te formalne, jak wyrabianie paszportu, i te merytoryczne, czyli zbieranie informacji…

WW: Na czym będzie polegała Pani praca w Jerozolimie?

KB: W Ziemi Świętej pojawię się 30 marca i już wtedy rozpocznę informowanie naszych słuchaczy, jak „serce chrześcijaństwa” przygotowuje się do celebrowania Świąt Wielkiej Nocy. Każdego dnia będę opracowywać dźwiękowe informacje- zarówno z miejsc, jak i wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Mam nadzieję, że uda mi się również porozmawiać z interesującymi ludźmi, związanymi zarówno z Izraelem, jak i Lubelszczyzną.

WW: Jak się Pani przygotowuje?

KB: Technicznie – muszę zapewnić sobie jakieś miejsce do spania, potrzebne dokumenty, bilet. Zbieram też informacje, na co uważać, czego się wystrzegać. Sporo czytam, słucham, oglądam – dzięki temu mam punkt odniesienia do swoich radiowych relacji – by wiedzieć, gdzie się wybrać. Oczywicie, poszukuję też kontaktów do osób mieszkających w Jerozolimie czy Betlejem, mogących opowiedzieć mi o mieście, swojej historii, relacjach między mieszkańcami.

WW: Nie boi się Pani?

KB: Nie ma we mnie wielkiego lęku, może tylko mała, cicha obawa – czy poradzę sobie tak, jak bym chciała? Czy uda mi się porozmawiać z każdym, kto może w jakiś sposób zainspirować naszych słuchaczy, pozwoli im przenieść się choć na chwilę, myślami, do Ziemi Świętej?

WW: To dla Pani pierwsze takie doświadczenie?

KB: Zdecydowanie tak. Pierwszy raz w radiowej delegacji, pierwszy raz na innym kontynencie, w miejscu tak wielokulturowym, wieloreligijnym, w sercu wydarzeń tak ważnych dla każdego chrześcijanina.

WW: Czy zajęcia w IDiKS w jakiś sposób przygotowały Panią do takiej pracy?

KB: Oczywiście. W szczególności zajęcia ze świetnymi dziennikarzami radiowymi, od których możemy się wiele nauczyć w ramach radiowej specjalizacji. Dzięki nim wiem, na co zwracać uwagę, jak pobudzić wyobraźnię słuchacza, jak budować dobry materiał. Mam tylko nadzieję, że teraz uda mi się choć w małym procencie zbliżyć do tego ideału i stworzyć coś, co trafi do słuchacza, a dla mnie będzie powodem do dumy.

WW: Czego zatem życzyć Pani na te nadchodzące, wyjątkowe Święta Wielkanocne?
KB: Proszę mi życzyć, bym się nie zgubiła w krętych, jerozolimskich uliczkach:)

Więcej o realizowanym od 4 lat projekcie radia eR „Śladami Jezusa” oraz relacje z przygotowań i wyjazdu Karoliny Bogudał przeczytacie na stronie: www.sladamijezusa.pl

Zobacz więcej

Wojciech Wciseł

Wojciech Wciseł

Adiunkt w Katedrze Języka Mediów i Komunikacji Społecznej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 2005-2010 odbył na KUL studia doktoranckie – Wydział Teologii, specjalizacja Edukacja Medialna – zakończone uzyskaniem tytułu doktora. Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak: wolontariat, akcje charytatywne, mass-media, dobroczynność, prezentacje medialne, organizacje pozarządowe w mediach, PR w NGO’s, kampanie społeczne, wielokulturowość.

Dodaj komentarz