FIFA chce Mundialu w zimie

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w zimie? Jeszcze niedawno nikt takiego scenariusza sobie nie wyobrażał. Podobnie jednak było, gdy o prawo do organizacji Mundialu w 2022 roku ubiegał się Katar. Dziś już wiemy, że mundial będzie i w Katarze, a co ważniejsze – również zimą.

Od połowy 2013 roku w futbolowym świecie zaczęły pojawiać się pogłoski o tym, że turniej finałowy Mistrzostw Świata w Katarze może odbyć się zimą. Powód był oczywiście banalny. Chodzi o wysoką temperaturę, jaka w czasie każdego lata nawiedza region Półwyspu Arabskiego. W czerwcu, czyli miesiącu, kiedy nominalnie światowy czempionat miałby się rozegrać, piłkarze walczyli by z upałami rzędu 50 stopni Celsjusza. Wiadomo było także, że zimą temperatury oscylują w okolicach 25 stopni. Argument ten, mimo, że jak najbardziej słuszny, to nie wydawał się być wystarczającym, aby turniej przenieść na okres od listopada do stycznia. Światowa Federacja dała sobie czas na podjęcie decyzji do końca ubiegłego roku. Co prawda decyzję podjęła na początku stycznia tego roku, ale decyzję, która wywołała spore zamieszanie w świecie futbolu.

Dlaczego tak trudno będzie rozegrać Word Cup 2022 w zimie? Powodów jest wiele, ale największy z nich to zgoda czołowych lig w Europie. Z każdym rokiem jednak problemów będzie ich zapewne przybywało, a nie na odwrót.  Większość najsilniejszych lig świata, które na Mundial „wysyłają” najwięcej zawodników gra systemem jesień-wiosna. Oznacza to, że czempionat rozegra się w środku sezonu Premier League, Primera Division czy Bundesligi. – Dla największych klubów w Europie termin jesienno-zimowy jest nie do przyjęcia- tymi słowami decyzję FIFA podsumował Michał Pol. Reorganizacja rozgrywek będzie wymagała zupełnie innego terminarza ligowego nie tylko na rok 2022, ale zapewnie sezon wcześniejszy i następny. Ponadto unikając upałów w Katarze, piłkarze będą musieli się z nimi zmierzyć grając prawdopodobnie w miesiącach letnich. Może to być ogromny kłopot dla klubów z Hiszpanii, Włoch czy Francji, gdzie latem temperatury są także bardzo wysokie.

Na nic zdają się zapowiedzi organizatorów z Kataru, że stadiony będą zadaszone, a także klimatyzowane. -Piłkarze, sztaby szkoleniowe i kibice będą narażeni przez większość czasu na upały poza stadionami- wcześniej takie słowa padały z ust przedstawicieli FIFA. Dlatego dziwi fakt, że tak nagle zmieniono zdanie i zdecydowano się na tak radykalny krok. Decyzja ta jest tak niejasna i budzi tyle kontrowersji, co przyznanie samej organizacji Katarowi. Od dawna krążą pogłoski, że Katarczycy wypłacili ogromne pieniądze światowym oficjelom w zamian za głosy popierające ich aspiracje. Do Mundialu pozostało jednak jeszcze 8 lat, więc czasu na zmiany, reorganizację czegokolwiek i jakkolwiek pozostało dużo. Należy jeszcze raz rozważyć wszystkie za i przeciw.  Z największej imprezy świata nie może  wyjść przecież jeden wielki bubel.

Rafał Pruszkowski

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.