Czy ktoś mi w końcu powie czym jest Gender?

Poniedziałek, 13 stycznia 2014 roku, 20.00. To miała być godzina, w której wreszcie otrzymam odpowiedź na nurtujące mnie od niedawna pytanie: Co to jest „gender”, o którym tak dużo zaczęło się mówić w polskich mediach? Myślałem, że dużo wątpliwości rozwieje mi dyskusja w programie „To był dzień” nadawany w Polsat News.

Już po kilkunastu minutach szanse na to, że cokolwiek zrozumiem z tego programu, albo że wyciągnę jakieś wnioski drastycznie spadły. Na początku Beata Kempa z Solidarnej Polski wraz z Joanną Senyszyn z Sojuszu Lewicy Demokratycznej starały się jeszcze panować nad swoim tonem wypowiedzi. Bardzo szybko jednak dyskusja przemieniała się w kłótnię, a potem nawet w pyskówkę. Abstrahując już od skakania sobie do gardeł obu pań, starałem się ułożyć w swej głowie pojęcie „gender”. Próby robienia kobiety z mężczyzny i na odwrót, płeć kulturowa, nauka przedszkolaków o seksualności, możliwość wyboru płci itd. Itp. Te i inne hasła, jakimi operowały obie posłanki w połączeniu z harmidrem jaki wytwarzały dzięki swoim krzykom, skutecznie robiły mi wodę z mózgu. Trzecim gościem, który dołączył do debaty w II części programu był Edi Pyrek z fundacji Masculinum, która zajmuje się kwestią męskości w dzisiejszych czasach. Dopiero wtedy zaczął się kocioł. Momentami prowadząca ten program, kompletnie nie dawała sobie rady z ogarnięciem tego bałaganu. Publiczność zadawała kilka pytań, ale byłoby więcej interakcji z widownią, gdyby nie te wszystkie niepotrzebne przepychanki słowne.

Miałem wielką nadzieję, że to będzie mądra, poparta argumentami dyskusja na poważny temat. Zawiodłem się, a na dodatek zaczynam się utwierdzać w przekonaniu, że problem tego całego „gender” nie należy do rangi najważniejszych. Mimo to iż dalej nie wiem, czym jest dokładnie „gender” to myślę, że naprawdę my Polacy mamy o wiele więcej ważniejszych kłopotów niż ten cyrk, który wszyscy widzą i słyszą już od miesiąca. Quo Vadis Polonia? Quo Vadis?

Autor: Dawid Małek

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.