Aż chce się oglądać

Najnowszy film Macieja Pieprzycy pt. „Chce się żyć” zamiata pod dywan konkurencje na wszystkich festiwalach filmowych. Film oparty na faktach, który poruszy nawet najtwardsze serca. Jest to opowieść, którą widzowie uwielbiają. Podnosząca na duchu. Dająca poczucie, że nawet w najtrudniejszych momentach, można czerpań z życia radość. Paradoksalnie bawi. chociaż nie ma w nim nic śmiesznego. Nie przesłodzony, nie tandetny. Historia choroby, nadziei, walki. O tym, że każdy ma prawo do szczęścia.

Mateusz (w tej roli-  Kamil Tkacz/ Dawid Ogrodnik) cierpi na porażenie mózgowe. Lekarze zgodnie twierdzą: Mateusz pozostanie warzywem do końca życia. Brutalna diagnoza, która załamuje rodziców- okazuje się jednak błędna. Chłopak doskonale rozumie otaczający go świat, ma poczucie humoru interesuje się astronomią, a najbardziej fascynują go kobiece biusty. Tylko dlatego, że jest całkowicie sparaliżowany i nie mówi- nie ma możliwości pokazania światu tego, że czuje. Do czasu. Mateusz nigdy się nie poddaje i wreszcie spotyka na swojej drodze młodą wolontariuszkę Magdę (Katarzyna Zawadzka) i  lekarkę Jolę (Anna Nehrebecka). Nagle wszyscy odkrywają, że ktoś, kto miał być warzywem- czuje, myśli i przede wszystkim: chce żyć.

  Film swoją fabułą, humorem i „klimatem” przypomina „Nietykalnych” (reż. Oliwier Nakache i Eric Toledano). Tak samo jak we francuskim hicie, tak i tu genialna gra aktorska godna jest Oscara. Po obejrzeniu Arkadiusza Jakubika i Doroty Kolak, w roli rodziców upośledzonego Mateusza, nie jestem w stanie wyobrazić sobie na ich miejscu innych aktorów. Kolak- przyciągająca, emanująca miłością wprost z ekranu i Jakubik- nieustępliwy, wpajający z cierpliwością i uczuciem zasady życia swojemu synowi. Oraz duet Kamil Tkaczyk jako młody Mateusz i Dawid Ogrodnik jako starszy. Czasem trudno uwierzyć, że aktorzy grający głównego bohatera naprawdę są całkowicie zdrowi.

  Pieprzyca opowiada o świecie niepełnosprawnych bez fałszywej delikatności. Nie pomija tematów seksualności i uczuć. Nie mydli widzom oczu. Jest to film o walce z przeciwnościami losu, nie dający fałszywej nadziei. Pierwszy, od dawna, film wyprodukowany w Polsce, który jest w stanie zdobyć uznanie na świecie. Aż chce się jeszcze raz pójść do kina. Aż chce się oglądać…

Autor

Dariusz Lipa

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.