„Amerykańscy bogowie” – recenzja książki

,,Amerykańscy bogowie” to książka autorstwa Neil’a Galmana, pisarza, który słynie z wyjątkowych, wciągających historii, pełnych nawiązań do najrozmaitszych kultur, religii, wierzeń i mitologii.

Serie komiksów „Sandman” oraz „Śmierć”, inspirowana japońskimi legendami baśń „Senni Łowcy” oraz powieści takie jak „Koralina” czy „Gwiezdny pył” przyzwyczaiły koneserów szeroko pojętej fantastyki do niezmiennie wysokiej jakości książek autorstwa Anglika. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku dzieła o wymownym tytule „Amerykańscy bogowie”.

W centrum wydarzeń opisanych w książce staje mimowolnie Cień. Zwolniony wcześniej z więzienia, w którym odsiadywał wyrok za pobicie, nie może wrócić do swego dawnego życia. Okazuje się bowiem, że przyczyną skrócenia wyroku stała się tragiczna śmierć jego żony. Zagubiony mężczyzna znajduje nieoczekiwanie zatrudnienie u pana Wednesdaya, jako jego ochroniarz i chłopiec na posyłki. Wednesday podróżuje po Ameryce, odwiedzając coraz to dziwniejszych znajomych i namawiając ich do zaangażowania się w tajemnicze przedsięwzięcie. Pan Wednesday i jego znajomi, choć wyglądają na słabowitych staruszków, posiadają nadludzkie moce. Wszyscy są bowiem dawnymi bogami, przywiezionymi z Europy, Afryki i innych kontynentów przez swoich wyznawców, ale obecnie bogami raczej zapomnianymi. Cień przez całą akcję książki zastanawia się jaka jest jego rola w rozgrywających się wydarzeniach oraz do czego one zmierzają. Odpowiedź uzyskujemy na końcu.

Wielowątkowość książki, tajemniczość zdarzeń, nadprzyrodzone moce powodują, że czytelnik przenosi się w pewien magiczny świat, jednak nie jest to bajka, a fantastyczna rzeczywistość. Momentami nie wiadomo, czy coś jest wytwarzane w umyśle głównego bohatera, czy też dzieje się naprawdę.

,,Amerykańscy bogowie” to świetna powieść. Przemyślana, ciekawa, wielokrotnie zaskakująca, napisana zgrabnym językiem i z poczuciem humoru.

Autor: Martyna Kałuża

Zobacz więcej

Bażant

Bażant

Co się dzieje w Campusie Majdanek, wie nasz Bażant.